Kategorie: Aktuality

U krajských silnic mizí stromy

U krajských silnic mizí stromyKolem krajských silnic se více stromů vykácí než vysadí. V letech 2003 až 2011 se pokácelo přes 120 tisíc stromů, zatímco jako náhradu vysadili silničáři jen 70 tisíc kusů. Ekologické sdružení Arnika to spočítalo ze statistik krajských silničních správ. Silničáři se brání, že kácí jen stromy ve špatném stavu a pouze kvůli bezpečnosti na silnicích.

Nejčastějším důvodem kácení podle ředitele Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jana Štíchy je špatný zdravotní stav dřevin, polomy po bouřích, nebo ohrožení bezpečnosti silničního provozu. To znamená, že stromy rostou buď na krajnici, v zatáčkách nebo v křižovatkách. V Jihočeském kraji bylo od roku 2008 až do konce letošního září pokáceno 14 324 stromů, vysazeno 4 271, uvedl Štícha s tím, že starší data jsou obtížně dostupná.

Silničáři musejí při sázení dodržovat minimální vzdálenost od komunikace, čímž podle Štíchy na mnoha místech dostávají mimo silniční pozemek ve vlastnictví kraje. Na cizí pozemek totiž sázet zeleň z krajskýchpeněz nemohou. "Poslední dva roky lze provádět náhradní výsadbu nařízenou úřady povolujícími kácení na pozemky v majetku měst a obcí," uvedl šéf Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

Zabránit masivnímu kácení alejí se podle ekologů může kromě pravidelného ošetřování například snížením maximální rychlosti v místě, nebo zavedením nové výstražné značky 'Pozor, projíždíte alejí' tak jako v sousedním Německu. Koncepci rozvoje alejí v ČR už poslali aktivisté příslušným ministerstvům a krajům.

Tabulka: Stromů okolo cest vytrvale ubývá

čerpáno z autoři : idnes.cz

 

Vydáno: 28.2.2014 22:13 | 
Přečteno: 1778x | 
 | Hodnocení:

Fotogalerie

Fotogalerie kaceni-Plzen.cz Fotogalerie kaceni-Plzen.cz Fotogalerie kaceni-Plzen.cz Fotogalerie kaceni-Plzen.cz Fotogalerie kaceni-Plzen.cz Fotogalerie kaceni-Plzen.cz

Přehled služeb

Kácení rizikových stromů, prořez korun stromů, arboristika, stromolezectví, likvidace nebezpečných stromů, zajišťujeme havarijní služby při kácení rizikových stromů.

Kontaktujte nás

V případě zájmu nás prosím kontaktujte buďto telefonicky, mailem nebo přímo přes kontaktní formulář.

Telefon: +420-777-815-206
E-mail: info@kaceni-plzen.cz